NYNÍ v prodeji nová kniha Praktická mediace » zjistěte více
Kurzy mediace od profesionální mediátorky
Veškerá komunikace s druhou stranou skončila nezdarem, a tak vám nezbylo nic jiného, než se obrátit na soud a čekat, jak to dopadne. Až po podání žaloby jste se dozvěděli, že existuje mediace a rádi byste tomu nápadu dali šanci. No jo, jenže co teď?
Soudní řízení běží. To bylo totiž zahájeno okamžikem podání žaloby. Přesněji řečeno okamžikem, kdy soudu došel váš návrh na zahájení řízení. Pokud chcete vy i druhá strana zkusit vyřešit váš konflikt napřed bez soudu prostřednictvím mediátora, nemusíte čekat na to, až (a pokud vůbec) vám soud nařídí první setkání se zapsaným mediátorem.
ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK O TOM, kdo může žádat o mediaci.
Soud ve skutečnosti nenařizuje mediaci, ale pouze informativní schůzku, na které se dozvíte, co to vlastně mediace je. Což v okamžiku, kdy rámcovou představu máte a chcete mediaci rovnou zkusit, není třeba.
ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK o rozdílech mezi mediací samotnou a soudem nařízeným setkáním se mediátorem.
Jestliže s druhou stranou konfliktu využijete služeb mediátora, pak platí, že se mediace zahajuje uzavřením smlouvy o provedení mediace. Uzavření této smlouvy nemá žádný vliv na běh již zahájeného soudního řízení.
Roli nehraje ani to, jestli jste se rozhodli využít služeb zapsaného mediátora nebo mediátora, který tyto služby nabízí podle zákona o živnostenském podnikání. K přerušení již zahájeného soudního řízení by došlo pouze v případě, že by první setkání s mediátorem, tedy zmiňovanou informační schůzku, nařídil soud. V takovém případě se soudní řízení nepřeruší nejdéle na tři měsíce.
Bude-li tedy zahájení mediačního řízení vaší vlastní iniciativou, pak poběží jak soudní, tak mediační řízení souběžně. Můžete však požádat soud, aby jednání ve vaší věci odročil, protože jste zahájili mimosoudní jednání (mediaci). Jestli vám soud vyhoví, záleží na uvážení konkrétního soudce.
Uzavření smlouvy o provedení mediace má vliv na běh promlčecí doby, kdy po dobu mimosoudního jednání promlčecí doba neběží. Promlčecí dobou se pak rozumí taková doba, po jejímž uplynutí lze právo sice uplatnit u soudu, ale reálně s takovým nárokem s největší pravděpodobností neuspějete.
To, jestli vám pak dlužník vrátí, co vám dluží, záleží na jeho dobré vůli. Nicméně v případě, kdy bylo řízení u soudu už zahájeno, toto stejně nehraje roli.
ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Smlouva o provedení mediace: 7 odpovědí na nejčastější otázky
Smlouvu o provedení mediace není třeba dávat soudu na vědomí, protože pro potřeby soudního řízení nemá taková smlouva význam. Pokud se vám ale podaří v rámci mediačního jednání dospět k dohodě, pak si tuto dohodu můžete nechat v rámci běžícího soudního řízení schválit přímo soudem.
Jednak tím získáte tzv. exekuční titul – práva a povinnosti z dohody bude možné v případě neplnění vymoct prostřednictvím exekuce nebo soudního výkonu rozhodnutí. Jednak se to projeví na finanční stránce sporu, když soud bude vracet zpět část zaplaceného soudního poplatku. O jak velkou část soudního poplatku půjde, bude záležet na tom, kolik již proběhlo jednání ve věci samé u soudu.
Pokud již máte s někým spor a chcete si ušetřit čas, peníze i nervy, vyberte si mediátora. A vyražte na cestu dohody.
Chcete se o mediaci dozvědět více z pohledu mediátora? Přihlaste se na prakticky zaměřený 9denní Výcvik mediace, kde se naučíte vše potřebné pro vykonávání této profese.
© JUDr. Radka Medková | všechna práva vyhrazena
ochrana osobních údajů | cookies |obchodní podmínky
Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby