NYNÍ v prodeji nová kniha Praktická mediace » zjistěte více
Kurzy mediace od profesionální mediátorky
Čeká vás mediace a vy nevíte, CO vás vlastně čeká? V tomto článku vám vysvětlím, jak mediace probíhá, jakými fázemi mediátor klienty provází, jakou roli v celém procesu zastává mediátor a za co odpovídají samotní klienti.
Mediace začíná takzvaným úvodním slovem mediátora. Úvodní slovo nemá žádnou přesnou podobu. Může vypadat jako monolog mediátora, nebo víc jako dialog mezi mediátorem a jeho klienty.
Úvodní slovo slouží k seznámení klientů s tím, co se bude na mediaci dít a k odsouhlasení určitých skutečností (viz dále).
A podle mě také k tomu, aby se klienti trochu seznámili:
V úvodním slově by měl mediátor určitě zmínit a vysvětlit tři základní zásady mediace:
Také je vhodné klientům vysvětlit, že mediace je proces, který nechává plnou odpovědnost za výstup z jednání na nich. Jde o jejich životy, jejich potřeby a je proto důležité, aby vše, k čemu se rozhodnou, vycházelo od klientů.
V tu chvíli většinou klientům běhá hlavou otázka: Když odpovědnost za to, co z toho bude, mám já, k čemu tady teda je mediátor? Takže on mi neporadí, co mám dělat? A za co mu tedy platím?
Někdy je to těžké, protože dobře provedená mediace zvenku vypadá, jako když si mediátor prostě s lidmi jen tak povídá. Není vidět, že se musel učit, jak rozhovor strukturovat a jak ho vést tak, aby se dostal k jádru celého problému a dovedl klienty až k nalezení řešení, které budou považovat za úlevné.
Co tedy mediátor dělá? Nechává klienty mluvit. Pak se doptává tak, aby je přiměl podívat se na věc z úhlů, z kterých se na ni ještě nedívali. Pomáhá jim oddělit podstatné od nedůležitého. Pomáhá jim soustředit se na to, co opravdu potřebují a hledat s nimi řešení, která tyto jejich potřeby splní a/nebo jim nechává prostor k tomu, aby sami vyhodnotili, že teď se prostě dohodnout nemůžou a věc budou řešit jinak. K tomu všemu využívá specifické mediační – komunikační – techniky.
Je důležité, aby strany měly aspoň rámcovou představu o tom, co se bude dít.
I když mediace většinou probíhá tak, že jsou přítomné obě (všechny) strany, příp. i jejich právní zástupci nebo kdokoliv jiný, koho strany na mediaci chtějí a koho si odsouhlasí, může se stát, že bude potřeba udělat tzv. oddělené jednání. To, jak takové jednání probíhá, kdy je možné s ním začít a jak se potom nakládá s jeho výstupy, by měl mediátor v úvodním slově zmínit také.
ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Jak probíhá oddělené jednání v mediaci
Protože je mediace placená služba, je vhodné se na úvod s klienty ujistit, že platí cena i doba, po kterou ten den mediace potrvá. Obě věci by měly být odsouhlasené už během sjednávání mediace. Teď jde spíše o formální potvrzení, případně o možnost mluvit o změně (např. pokud klient nemůže zůstat na mediaci celou domluvenou dobu, protože musí nečekaně do práce nebo z jiných neočekávaných důvodů).
Na závěr si mediátor s klienty odsouhlasí pravidla, která slouží k tomu, aby jednání probíhalo konstruktivně a transparentně. Většinou se jedná o
Po celou dobu mají klienti samozřejmě možnost se doptávat na to, co jim není jasné. Jakmile je vše vysvětleno, může se přejít do druhé fáze mediace.
V této fázi mluví klienti na mediátora, ne na sebe. Teď se mediátor seznamuje s tím:
Klienti se v řeči střídají, každý z nich dostane tolik prostoru, kolik potřebuje. Mediátor si během této fáze ujasňuje, zda klienty správně pochopil a hledá jejich skutečné potřeby.
Není možné jednoznačně říct, jak dlouho má tato fáze trvat. Rozhoduje totiž velká spousta faktorů:
Jakmile mediátor zjistí skutečné potřeby obou klientů – a ti mu je odsouhlasí, může mediace přejít do další fáze.
ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Soudní jednání vs. mediace: V čem se liší? A jaké jsou výhody a nevýhody?
V této fázi už klienti mohou mluvit spolu. Mluví o tom, co konkrétně potřebují řešit a rozhodují se, jaké téma začnou řešit jako první.
Klienti tady dostávají prostor, aby ke každému tématu řekli svůj pohled.
ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Jak emoce ovlivňují naše spory a konflikty
Až v této fázi mediace se dostáváme k řešení. Teprve teď se hledají takové možnosti, které by byly v souladu s potřebami stran. Vyjednává se tak, aby výsledné řešení bylo přijatelné a reálné pro všechny klienty.
Jakmile je takové řešení nalezeno, začíná diskuze o tom, jak budou strany postupovat v případě, že se stane něco, co:
Když je vše vysvětleno, vyřešeno a odsouhlaseno, může mediátor přistoupit k další fázi.
ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Jaká je úspěšnost mediace
Mediační dohoda se sepisuje v rámci mediačního jednání. Protože jde o dohodu stran, jsou to klienti, kterým bude tato dohoda ovlivňovat další kroky, diktují mediátorovi obsah dohody strany. Ty se drží toho, na čem se během předchozí fáze shodly.
Mediátor klienty diktovaný obsah sepisuje. Po kontrole sepsané dohody a případných opravách vytiskne mediátor finální verzi dohody.
Strany si mohou vzít vytištěnou dohodu ke konzultaci s někým, komu věří (advokát, odborník z oboru…). Není jejich povinností dohodu podepisovat přímo v kanceláři mediátora. Zapsaný mediátor ovšem musí dohodu stran vždy podepsat a přidat k ní datum.
Již od 25. května 2020 opět začneme pořádat naše mediační kurzy. Vyberte si z široké nabídky a přihlaste se, dokud jsou zde volná místa.
[tlac obsah=“Prohlédněte si naše kurzy“ cil=“https://www.kurzymediace.cz/kurz/“]
© JUDr. Radka Medková | všechna práva vyhrazena
ochrana osobních údajů | cookies |obchodní podmínky
Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby