NYNÍ v prodeji nová kniha Praktická mediace » zjistěte více
Kurzy mediace od profesionální mediátorky
Mediace je restorativní nástroj pro práci s konflikty. Přečtěte si, co to znamená a kdy je tento přístup možné aplikovat.
AUTORKOU tohoto článku je Mgr. Jitka Zelenková (Morávková).
Mediace je restorativní nástroj pro práci s konflikty. Aby mohl být tento nástroj využit se všemi svými benefity, hodnotami a principy, je důležité, aby byl implikován opravdu ve vhodných případech určených k mediaci.
Mediaci lze využít v různých typech sporů – právních či lidských konfliktech. Ať už se jedná o spory na pracovišti mezi kolegy, v dědickém řízení mezi pozůstalými, mezi sousedy, nebo třeba obchodními partnery. V několika posledních letech se ukazuje, jaký smysl má i v různých typech prostředí, například pracovních kolektivech, ve škole či domovech se sociálními službami.
Každé prostředí má svá specifika. Je proto důležité, aby se mediátor v daném prostředí dobře orientoval a byl si jistý v samotném procesu mediace. Mediace pak vytváří bezpečný a otevřený prostor pro dialog, ve kterém se řeší důsledky plynoucí z nedorozumění a hledá takové řešení, aby se jim do budoucna dalo předcházet.
ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Jak probíhá mediace: nejčastější otázky a odpovědi
Restorative approaches (neboli restorativní přístupy) jsou ve světě známým trendem, a mají široké uplatnění v různých typech prostředí a sporů. Mediace jako restorativní nástroj je v České republice využívána Probační a mediační službou a v posledních letech se ukazuje jako užitečný a efektivní nástroj i v jiných typech prostředí (např. pracovních kolektivech či ve školním prostředí). Ve školním prostředí se restorativnímu přístupu věnuje Restorativní škola z.s.
Princip tohoto restorativního nástroje je zaměřen na efektivnější způsoby v komunikaci tak, aby bylo umožněno vzájemné porozumění a místo hledání trestu a viníka byly využívány příležitosti pro hledání řešení.
V rámci restorativního přístupu se vytváří takové komunikační klimatické prostředí, kde je možné, aby se lidé cítili respektovaně a důstojně a měli možnost otevřeně mluvit o svých problémech. Takové prostředí pak vede k vytváření zdravých vztahů, a také k motivaci pro udržování takových vztahů, pro práci i učení.
Restorativní přístup v jakémkoliv prostředí vytváří takovou atmosféru, aby se v ní lidé cítili spokojeně a bezpečně a měli příležitost otevřeně diskutovat o svých problémech či sporech. A nutno dodat, že tento restorativní přístup má uplatnění v jakémkoli prostředí, kde je důležitá spolupráce mezi lidmi.
ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Úmluva o právech dítěte: jak může zjednodušit činnost rodinného mediátora?
Restorativní způsob řešení konfliktů:
ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Mlčenlivost jako jeden ze základních principů mediace
Mediace má uplatnění v různých typech prostředí se všemi svými specifiky. Všude tam, kde se lidé setkávají a komunikují. Mediace podporuje efektivní komunikaci a tudíž i samotnou spolupráci mezi lidmi. Jako restorativní nástroj obnovuje a napomáhá udržitelnosti a stabilitě vztahů, stejně tak samotného prostředí, ve kterém se lidé pohybují, fungují a pracují.
Pronikněte hlouběji do oblasti mediace. Vyberte si z prakticky zaměřených kurzů se srozumitelným výkladem.
© JUDr. Radka Medková | všechna práva vyhrazena
ochrana osobních údajů | cookies |obchodní podmínky
Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby